SVEN KB-C2300W
Wireless keyboard
AN: SV-021474
SVEN KB-C2300W
Wireless keyboard
Short product description:
  • 12 multimedia (Fn) keys
  • Special holes in the basis for fluid extraction
  • Variable tilt angle
  • Low battery indicator
All features
Similar products
SVEN KB-G9700
SVEN KB-G9600
SVEN GS-9200
SVEN GS-9100
SVEN KB-E5900W
SVEN KB-E5800W
SVEN KB-E5800
SVEN KB-E5700H
SVEN KB-E5500
SVEN KB-C7500EL
SVEN KB-C7150EL
SVEN KB-C3800W
SVEN KB-C3600W
SVEN KB-C3060
SVEN KB-C3010
SVEN KB-S330C
SVEN KB-S320C
SVEN KB-S307M
SVEN KB-S305
SVEN KB-S302
SVEN KB-S300
SVEN KB-S230
SVEN Standard 304 USB+HUB
SVEN Standard 303 Power USB+PS/2
SVEN Standard 303
SVEN Standard 301
SVEN Comfort 3300 Wireless
  • FEATURES
  • SPECIFICATIONS
  • DESCRIPTION
  • UNBOXING VIDEO
  • SUPPORT
Easy control over multimedia features
Right angle for efficient operation
Adjustable inclination angle of a keyboard makes working more comfortable, meaning more efficient.
Charging level under control
Built-in battery level indicator will notify you when it is time to charge the keyboard.
    • 12 multimedia (Fn) keys
    • Variable tilt angle
    • Low battery indicator
Communication technology wireless
OS compatibility Windows
Keyboard layout EN/RU/UA
Cyrillic alphabet layout Windows
Number of keys, pcs 104
Keys contact membrane
Radio channel frequency, GHz 2.4
Battery type AA - 2 pcs
Durability, clicks more than 20,000,000
Conformity to standards FCC, CE, EAC
Dimensions (W × H × D), mm 434 × 128 × 30(42)
Weight, g 402
Color black
Package contents
  • Wireless keyboard — 1 pc
  • 2.4 GHz receiver — 1 pc
  • AA battery — 1 pc
  • User manual — 1 pc
Other items
On-ear wired headphones
Wired keyboard with 2 USB ports
Speakers with volume control on the back
Speakers with volume and tone controls on the front panel
10 sockets surge protector, 3680 W
Relay automatic voltage regulator, wall-mounted, LCD, 800 W, 1 socket
Party speaker system with Bluetooth, karaoke and FM radio
Wireless set: keyboard + mouse
Compact speakers with cable volume control
UPS battery 12V 7Ah
News
SVEN AP-B890MV HYBRID ANC WIRELESS HEADPHONES — IMMERSION IN SILENCE
Details >>
SVEN AP-B751MV HYBRID ANC WIRELESS HEADPHONES — IMPECCABLE COMFORT
Details >>
SVEN G600 GAMING MULTIMEDIA SPEAKERS — UNIQUE GAMER DESIGN
Forget about the wires — everything is designed for user experience and efficiency. Reliable and stable connection with PC is enabled via a special adapter operating on 2.4 GHz. SVEN KB-C2300W has nothing that would seem excessive or distracting, it has only what you need for study or work. But there are great options that will come in handy in everyday life. For instance, upper row of keys can perform multimedia functions when Fn modifier button is pressed — switch a music track on the background, increase or decrease sound volume without distracting or losing concentration. Low charge indicator guarantees that you won't be surprised by discharged batteries avoiding unexpected pauses.
Other items
Wired keyboard
Wireless mouse with adjustable cursor speed
USB 2.0 Am to Bm cable
UPS battery 12V 5Ah
HDMI to HDMI (2.0) cable with swivel connectors
Programmable RGB backlit gaming keyboard.
Speaker system with illuminated volume control
Wired keyboard
UPS battery 12V 12Ah
On-ear wired headset
Wired set: keyboard + mouse
News
USB powered speakers with Bluetooth
Fabric mouse pad with rubber backing
Waterproof portable speaker with karaoke and backlight
300W Sine Wave Line Interactive UPS, External Batteries
Wired mouse with copy/paste buttons
Backlit mechanical gaming keyboard
USB powered speakers with headphone and microphone jacks
Web camera Full HD resolution
Wired mouse
Wireless chiclet keyboard
Relay automatic voltage regulator, 320 W, 4 sockets
Relay automatic voltage regulator, 600 W, socket
New
Hybrid Active Noise Canceling (Hybrid ANC) wireless stereo headset
New
Relay automatic voltage regulator, 330 W, 4 sockets
230V speakers with headphone audio output