SVEN SB-2400DD
Soundbar with wireless subwoofer
AN: SV-022242
SVEN SB-2400DD
Short product description:
  • Output power 400 W
  • Support of Dolby Digital Plus
  • Wireless soundbar connection with subwoofer
  • Digital HDMI (ARC)
All features Unboxing video Software update
Similar products
SVEN SB-2700DA
SVEN SB-2200D
SVEN SB-2150A
SVEN SB-2065
SVEN SB-2055
SVEN SB-2040A
SVEN SB-G1450
SVEN SB-G1400
SVEN 450
SVEN 422
  • FEATURES
  • SPECIFICATIONS
  • DESCRIPTION
  • UNBOXING VIDEO
  • SUPPORT
Dolby Digital Plus
Dolby Digital Plus support allows to playback the most up-to-date content with multi-channel sound.
Subwoofer with no extra wires
Wireless connection of the soundbar with a subwoofer helps avoid laying excessive cables.
On first-name terms with a TV
USB-flash playback support
* available only after software update
Wireless signal transmission via Bluetooth
Remote control for convenient operation
Compact wall mounting
Special fastening allows to mount the soundbar on a wall above or under a TV.
Information in front of your eyes
Convenient control on the side panel
Soundbar control keys are located on the side panel and are very convenient to use.
    • Output power 400 W
    • Support of Dolby Digital Plus multichannel digital sound system
    • Digital HDMI (ARC)
    • Digital Optical Input
    • Ability to control the soundbar using the TV remote control (HDMI CEC)
    • USB-flash playback support*
    • Remote control
    • Wall mountable soundbar
    • LED display
    • Wooden casing of subwoofer (MDF)
    • Equalizer function
    • AUX input for connecting to an audio source
    • The control panel on the side panel of the soundbar
Maximum power, W 300
Output power (RMS), W subwoofer: 240
soundbar: 160 (2 × 80)
Frequency range, Hz subwoofer: 40 – 150
soundbar: 150 – 20 000
Dynamic speakers diameter (subwoofer), mm Ø 145 (6.5")
Dynamic speakers diameter (satellites), mm 4 × Ø 70 (3")
Remote control available
Playing music from storage media USB (available only after software update)
Connection type Bluetooth, AUX (3.5mm jack), HDMI (ARC), SPDIF (Optical)
Supported audio formats MP3, WMA
Power supply ~230 V / 50 Hz
Dimensions (W × H × D), mm subwoofer: 170 × 382 × 305
Weight, kg subwoofer: 4.1
soundbar: 2.3
Color black
Package contents
  • Subwoofer — 1 pc
  • Soundbar — 1 pc
  • Remote control (RC) — 1 pc
  • AAA type batteries — 2 pcs
  • Mini-jack to mini-jack signal cable — 1 pc
  • Optical cable — 1 pc
  • Wall-mounting set — 2 pcs
  • User manual — 1 pc
  • Warranty card — 1 pc
  • Mounting guide — 1 pc
Other items
Wired keyboard
Soundbar for TV
10 sockets surge protector, 3680 W
New
Relay automatic voltage regulator, 530 W, 4 sockets
Mechanical RGB backlit gaming keyboard
Windows/Android/PS3 compatible wired gamepad
5 sockets surge protector, 2 USB ports, 2300 W
Wired set: keyboard + mouse
Speakers with volume and tone controls on the side panel
Dual Mode Wireless Mouse (2.4 GHz and Bluetooth)
Speaker system with dynamic switchable lighting
Programmable RGB backlit gaming keyboard.
The total power is extremely impressive - 400 W, of which 240 W comes from the subwoofer with a speaker of 145 mm in diameter. It is made of MDF, has a large volume and provides truly powerful bass. Mid and high frequencies are reproduced by a sound bar that houses four speakers with a diameter of 70 mm. In general, the package covers the widest range from 50 Hz to 20 kHz, providing equally high sound quality for both dialogue and special effects.
There are several inputs for connecting audio sources. First to be mentioned, of course, is HDMI ARC, the most advanced and convenient option with two-way audio transmission and Dolby Digital Plus support. But there are others that allow you to connect to the system not only TVs, but also different kinds of players and game consoles. SVEN SB-2400DD has both digital optical input and analog AUX with a 3.5 mm jack. Bluetooth can be used to connect with mobile gadgets.
Other items
Multifunctional speaker system with Bluetooth, USB/SD player, FM radio, display, remote control
6 sockets surge protector, 2300 W
Wireless mouse with adjustable cursor speed
Compact speakers with cable volume control
Wired mouse
Wired mouse with silent buttons
Relay automatic voltage regulator, 500 W, 4 sockets
USB powered speakers with headphone and microphone jacks
Hybrid Active Noise Canceling (Hybrid ANC) wireless stereo headset
Gaming headset with RGB light
Portable radio, USB/microSD/SD player
SVEN SB-2400DD is a Sound Panel with Wireless Subwoofer
1:26, YouTube, September 2024
1:26, YouTube, September 2024
Programmable gaming mouse
Speakers with volume and tone controls and headphone output on the front panel
Gaming headset
Wireless keyboard
Backlit gaming keyboard
Bluetooth speaker system with headphone and microphone jacks
5 sockets surge protector with individual switches, 2300 W
Backlit gaming speaker system, Bluetooth, USB/SD player, FM radio, display, remote control
Wired keyboard with low profile keys
HDMI to HDMI (2.0) cable with swivel connectors
Programmable gaming mouse
Wired clip-on microphone
Firmware (V03). Only for soundbar
Firmware (V02). Only for soundbar
  • Added the ability to read music files from USB-flash (mp3, wma)
  • Changed the indication in ST-BY mode
Waterproof portable speaker with backlight
Gaming headset with RGB light
Backlit wired keyboard
Compact gaming soundbar with Bluetooth and dynamic switchable lighting
Line interactive UPS with LCD, 390W, 2 sockets, USB