SVEN SB-2400DD
Soundbar with wireless subwoofer
AN: SV-022242
SVEN SB-2400DD
Short product description:
  • Output power 400 W
  • Support of Dolby Digital Plus
  • Wireless soundbar connection with subwoofer
  • Digital HDMI (ARC)
All features Unboxing video Software update
Similar products
SVEN SB-2700DA
SVEN SB-2200D
SVEN SB-2150A
SVEN SB-2065
SVEN SB-2055
SVEN SB-2040A
SVEN SB-G1450
SVEN SB-G1400
SVEN 450
SVEN 422
  • FEATURES
  • SPECIFICATIONS
  • DESCRIPTION
  • UNBOXING VIDEO
  • SUPPORT
Dolby Digital Plus
Dolby Digital Plus support allows to playback the most up-to-date content with multi-channel sound.
Subwoofer with no extra wires
Wireless connection of the soundbar with a subwoofer helps avoid laying excessive cables.
On first-name terms with a TV
USB-flash playback support
* available only after software update
Wireless signal transmission via Bluetooth
Remote control for convenient operation
Compact wall mounting
Special fastening allows to mount the soundbar on a wall above or under a TV.
Information in front of your eyes
Convenient control on the side panel
Soundbar control keys are located on the side panel and are very convenient to use.
    • Output power 400 W
    • Support of Dolby Digital Plus multichannel digital sound system
    • Digital HDMI (ARC)
    • Digital Optical Input
    • Ability to control the soundbar using the TV remote control (HDMI CEC)
    • USB-flash playback support*
    • Remote control
    • Wall mountable soundbar
    • LED display
    • Wooden casing of subwoofer (MDF)
    • Equalizer function
    • AUX input for connecting to an audio source
    • The control panel on the side panel of the soundbar
Maximum power, W 300
Output power (RMS), W subwoofer: 240
soundbar: 160 (2 × 80)
Frequency range, Hz subwoofer: 40 – 150
soundbar: 150 – 20 000
Dynamic speakers diameter (subwoofer), mm Ø 145 (6.5")
Dynamic speakers diameter (satellites), mm 4 × Ø 70 (3")
Remote control available
Playing music from storage media USB (available only after software update)
Connection type Bluetooth, AUX (3.5mm jack), HDMI (ARC), SPDIF (Optical)
Supported audio formats MP3, WMA
Power supply ~230 V / 50 Hz
Dimensions (W × H × D), mm subwoofer: 170 × 382 × 305
Weight, kg subwoofer: 4.1
soundbar: 2.3
Color black
Package contents
  • Subwoofer — 1 pc
  • Soundbar — 1 pc
  • Remote control (RC) — 1 pc
  • AAA type batteries — 2 pcs
  • Mini-jack to mini-jack signal cable — 1 pc
  • Optical cable — 1 pc
  • Wall-mounting set — 2 pcs
  • User manual — 1 pc
  • Warranty card — 1 pc
  • Mounting guide — 1 pc
Other items
Gaming headset with RGB backlight and 7.1 virtual sound
Wireless stereo headset
HDMI to HDMI (2.0) cable with swivel connectors
Bluetooth wireless speaker system
Relay automatic voltage regulator, wall-mounted, LCD, 800 W, 1 socket
TWS in-ear headset
Fabric mouse pad with rubber backing
Backlit gaming mouse
UPS battery 12V 12Ah